‘ Yayınlar’ Kategorisi

Linux Mint dağıtımının Türkiye topluluğu tarafından hazırlanan Root e-dergisi her ay yeni bir sayı hedefiyle yayın hayatını sürdürmekte ve GNU/Linux camiasına değerli bir kaynak sunmaktadır. Tamamı Türkçe olan derginin görselliği, dergi tasarımı, konu çeşitlemeleri ve akıcı anlaşılır yazarlarının kalemiyle her seviyede GNU/Linux kullanıcı ve takipçisinin faydalanabileceği bir kaynaktır. yazının devamını okumak için tıklayın…

Remziye Elifcan Çakmak Yeditepe Üniversitesi Antropoloji Bölümü bitirme tezi olarak hazırladığı “Özgür Yazılım Hareketinin Toplumsal Yönleri” adlı çalışmasını herkesin faydalanabilmesi için web sitesi üzerinden paylaştı.

Creative Commons Attribution 3.0 lisansı ile paylaştığı toplam 80 sayfadan oluşan araştırma çalışmasında Özgür yazılımı teknolojik, ekonomik ve kültürel yaklaşımlar ile ele almış ve çeşitli mesleklerden bir çok kullanıcı ile yapılan görüşmelere de yer vermiştir.

Şubat 2011 – Ocak 2012 arasında tamamladığı bu özenli çalışma için kendisine teşekkür ediyor, tez çalışmasını herkesin okumasını ve incelemesini tavsiye ediyorum.

http://delisacma.com/tez.pdf

1994 yılında Red Hat desteğiyle yayın hayatına başlayan Linux Journal dergisi Linux camiasında en güvenilir ve sağlıklı bilgi sağlayan kaynak olarak bilinmektedir. Her sayısında ipuçlarından faydalı bilgilere, ürün tanıtımlarından derinlemesine ele alınmış öğretici yazılara ve linux’a yön veren kişilere yer vermektedir. Aylık olarak yayınlanan ve dili İngilizce olan dergiye abone olarak basılı halini satın alabilir veya dijital ortamda pdf olarak elde edebilirsiniz. yazının devamını okumak için tıklayın…

Açık kaynak yazılımlar konusunda yayın yapan ve Ekim 2006 döneminde düzenli yayın hayatına başlamış ve Eylül 2010 yılında düzenli yayınını sona erdirmiş olan bir e-dergidir.Enixma’da Linux kullanmaya yeni başlayan kişiler için anlaşılır ipuçlarının yanı sıra, masaüstü programları, grafik, sistem araçları, linux dağıtımları, kabuk programlama, pic programlama gibi konular ve açık kaynak yazılım camiasında yaşanan gelişmelere yer verilmektedir.

Yaklaşık tirajı 10.000 indirme olan Enixma LKD 2007 Yılı En İyi Basılı/Görsel İçerik Çalışması Ödülü almıştır. Genel Yayın Yönetmenliğini Tanju Taşçılar ve Gökşin Akdeniz’in yaptığı aylık dergi büyük bir titizlikle tamamen Türkçe olarak pdf formatında hazırlanmakta ve her ay okuyucularına sunulmaktadır.

Halen tüm sayılarına http://www.enixma.org/ adresinden ulaşılabilmektedir. yazının devamını okumak için tıklayın…

Get Adobe Flash player