6

Mar 12

Lightweight Portable Security (LPS)


LPS dağıtımı Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı (USA Department of Defence) tarafından kullanıma sunulmuş GNU/Linux dağıtımıdır. Çalışan CD ve USB yapısında olan bu dağıtımın en temel amacı kullanıcıya gizlilik ve güvenlik sağlamasıdır. Çalışan yapısı ile CD veya USB’den açılıp sistemde RAM üzerinde çalışmasıyla sadece RAM üzerinde geçici izler bırakarak (diğer tüm çalışan GNU/Linux dağıtımlarında olduğu gibi) verilerin kayıt edilmeden kullanılmasını sağlamaktadır.

İçerdiği uygulamalar ve araçlar minimum seviyede tutulmuş olup, kullanıcının özel ve şahsi verilerini malware, key-logger veya diğer internet tabanlı zararlılardan koruma amacıyla yapılandırılmıştır. Kişisel verilerin şifrelenip/çözülmesi (encrypting/decrypting) sihirbazı gibi araçlar ile koruma altına alınması, kullanıcının sistem üzerinde veya interneti kullanırken izler bırakmamasını sağlayacak yapıda olması üzerine geliştirilmiştir. LPS’nin çıkış noktası ABD hükümeti çalışanlarının dış mekanlarda, örneğin; otel, ev ve kamusal alanda kullanılan diğer sistemler üzerinde hızlı ve güvenli bir şekilde CD veya USB üzerinden sistemi kullanmaları için tasarlanmıştır.

Kullanım amacına göre öncelikli hedefleri;

 • Kamusal ve geniş ağlar üzerindeki güvenli olmayan sistemlerde kullanımda risk olasılığını en aza indirmek
 • Uzak bağlantılara izin verirken veri akşının güvenliğini sağlamak
 • Halka açık sistemlerde internet’i kullanırken finansal verileri, tarayıcı geçmişi bilgilerini, kişisel verileri, kurumsal bilgileri ve diğer tüm şahsi bilgileri sistemde iz bırakmadan çalışabilmeyi sağlamak
 • Kişisel verilerle kurumsal verileri ayrı tutulmasını sağlamak
 • Klavye izleyici (keylogger), bilgisayar virüsleri ve zararlıları (malware) ve diğer tehlikeli yazılımlar’ı baypas etmek
 • Hızlı kolay ve düşük maliyetli operasyon sağlamak
 • Hükümet personelinin ev bilgisayarlarında hızlı ve güvenli işletim sistemi kullanmasına olanak vermek
 • Seyahat sırasında problem oluşmuş, kilitlenmiş sistemlerin yerine B Planı olarak kullanılabilmesini sağlamak

Yapısı itibariyle içerdiği bazı uygulamalar ve araçlar ;

 • Java ve Flash destekli Firefox web tarayıcısı
 • Ofis uygulaması
 • Şifreleme/Çözme sihirbazı
 • PDF görüntüleyici
 • Dosya yöneticisi
 • Uzak masaüstü
 • SSH istemcisi
 • USB bellekleri sabit disk olarak kullanabilme

LPS dağıtımının 16.Şubat.2012 tarihinde yayınlanmış 2 adet sürümü bulunmaktadır ;

LPS-Public / Versiyon 1.3.2
LPS-Public Deluxe / Versiyon 1.3.2

aralarındaki tek farkı Deluxe sürümünde OpenOffice ve Adobe Reader yazılımının dağıtıma dahil edilmiş olmasıdır.

Aslında diğer GNU/Linux dağıtımlarından yapısal olarak çok bir fark sergilemeyen LPS dağıtımı, görsellik olarak Windows kullanıcılarına yakın durma adına masa üzerindeki kullanım ve bazı simgeleri Windows kullanımı biçiminde sunmuştur. Bu şekilde kullanıcıların daha kolay adaptasyonunu sağlayabileceği düşünülmüştür. Diğer GNU/Linux dağıtımlarına nazaran çok kısıtlı ve kırpılmış olan dağıtımın ABD hükümeti destekli oluşu kimi kullanıcıları memnun etmekte ama kimi kullanıcıları da rahatsız etmektedir. GNU/Linux gücünün ve güvenirliliğinin devletler, hükümetler ve kurumsal güçler tarafından kabul görmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması için çalışılması GNU/Linux için önemli bir adımdır. GNU/Linux tabanının güvenli olarak kabul görmesi  önemli bir gelişmedir. Tabi %100 güvenli tanımını hiç bir şekilde kullanmak doğru değildir, daha güvenli demek daha doğru olacaktır. İnsan faktörünün olduğu her durumda risk olduğunu kabul etmek doğru olacaktır.

LPS gibi dağıtımların geliştirilmesi, ABD Savunma Bakanlığının arkasında durması, kullanıma özendirilmesi ile bilgisayar kullanıcılarının sadece tek bir işletim sisteminin var olmadığını, özgür, güvenli ve sağlam yapıların var olduğunu görmesi için büyük bir adımdır. Özgür, Açık kaynaklı yazılımların ve işletim sistemlerinin bir gün herkesin işine yarayabileceğini unutmamalı ve GNU/Linux’un yaygınlaşmasının tüm insanlığa faydalı olacağı kaçınılmaz bir gerçektir.

Dağıtımın yayınlanmış 49 sayfalık kurulum ve kullanım klavuzu : http://www.penguenci.net/txt/lpsmanual.pdf

Dağıtım Web Adresi : http://www.spi.dod.mil/lipose.htm

Get Adobe Flash player