26

May 12

Mandriva’da Neler Oluyor?

Mandriva Linux blog’unda 17 Mayıs 2012 tarihinde Jean-Manuel Croset (CEO) tarafından yapılan açıklama ile Mandriva’nın tüm haklarını bağımsız bir topluluğa devredileceğini iletiyor. Yapılan bu açıklamanın özetle anlamı Mandriva Linux dağıtımının gelecek kararları Mandriva firması tarafından verilmeyeceğini, dağıtımın sorumluluk gösterebilecek bir topluluk tarafına devredileceği belirtilmektedir. Mandriva SA’nın bu topluluğun parçası olacağını ve doğrudan destekler ile dahil olacağını açıklamışlardır. Önümüzdeki günlerde oluşturulacak bir çalışma takımının topluluğun yapısal, işlevsel ve organizasyonal durumunu belirlemesi üzerine çalışmasına başlanacağını ve ilerleyen aylarda bu geçişin tamamlanmasını beklediklerini iletmektedirler.

Bu yeni yaklaşımın Mandriva Linux’un topluluğu ile daha iyi ilişkide bulunabilmesi için en mükemmel model olduğuna inanmakta ve daha mükemmel ürünlere ulaşabilmek için katkıların ve katkıcıların bu yol ile cesaretlendirilmesi gerektiğini açıklamaktadırlar.

Açıklama’nın orijinali : http://blog.mandriva.com/en/2012/05/17/mandriva-linux-will-return-to-the-community/

Bu açıklamayı yorumlamak için aslında geçmişte neler olduğuna bakmamız faydalı olacaktır. GNU/Linux guruları hatırlayacaktır Eylül 2010 yılında yapılan bir açıklama ile Mandriva çalışanları Mandriva SA’nın gelecek planlarına güvenmediklerini ve artık Mandriva projesine ev sahipliği yapabilecek yapıda olmadığına inandıklarını açıklamışlardı. Projede çalışanların ekonomik dalgalanmalara bağlı olmak istememeleri ve firmanın açıklanmayan stratejik hareketlerinin varoluşundan dolayı rahatsızlık yaşadıklarını bildirilmişlerdi. Tüm bu gelişmeler üzerine Mandriva’dan kopuş yaşanmış ve çatallanarak Mageia adı altında yeni bir dağıtım ve topluluk olarak hayatına devam etme yolunu seçmişti. Çatallanma hareketinin en iyi çözüm olacağına karar vermiş ve Mageia 1 sürümünü yayınlayarak çalışmalarına devam etmişlerdi. 22 Mayıs 2012’de Mageia 2 sürümünü yayınlayan topluluk halen çalışmalarına devam etmektedirler.

Tüm bu güncel gelişmelerin en ilginç noktası ise Mandriva SA’nın tekrar topluluğa açılma bildirisinin ardından Mageia kanadından gecikmeden bir bildiri yayınlanmıştır.

Mageia Topluluğunun yaptığı açıklamada ;
Yayınlanan bildiride Mandriva dağıtımının Mandriva SA tarafından bağımsız bir topluluğa devredileceğinin bildirildiği ve Mageia topluluğunun bu yeni oluşturulacak topluluğa en iyi dileklerini sunduğunu açıklamışlardır. Mageia topluluğu Mandriva SA’nın açıklaması öncesinde Mr. Croset ile gizli bir toplantı yapıldığını ve Mageia topluluğunun Mandriva’ya katılmasının tartışıldığının ancak Mageia toplululuğunun bu teklifi reddettiğini açıklamışlardır.

Mageia topluluğu verdikleri bu olumsuz cevabın nedenlerini detaylı olarak ortaya koymuştur. Öncelikle Mageia’nın ticari kaygılardan bağımsız bir yapıda olduğunu, çeşitli düzeylerdeki tartışma ve platformlarda Mageia’nın tanımlanabilmesi için çok fazla emek, çalışma ve para harcadıklarını belirtiyorlar. Mageia yaptığı çalışmalar, geliştirmeler, güncellemeler, yayınladığı beta sürümler RC’ler ile dağıtımı sürdürmekte ve ortaya çıkan sonuçları Linux ekosistemine katmaktadırlar. Topluluğun yapmış olduğu tüm bu çalışmalar özgür yazılım içindir.Zaten hali hazırda kaynak kodlar ihtiyaç olması durumunda diğer dağıtımlarla paylaşılacaktır ve bunun için yeni bir topluluk olmaya gerek yoktur.

Mageia’nın durumu hakkında her şeyin açık ve anlaşılır olabilmesi, yanlış anlaşmalara yer vermemek adına bir kaç noktayı hatırlatmakta fayda olacaktır ;

  • Mageia özgür bir yazılımdır , tabii ki herhangi birisi (veya topluluk) Mageia’nın türevini oluşturabilir
  • Mageia bireylerden ve firmalardan gelecek katkıları projenin kurallarına uyulması koşuluyla her zaman kabul etmektedir
  • Mageia organizasyonunu ve yönetim modelini çok iyi tanımlamıştır ve bunun değişmesi gibi bir planı bulunmamaktadır.
  • Mageia herhangi bir firmadan bağımsız bir yapıdadır.

http://blog.mageia.org/en/2012/05/21/mageia-comes-full-circle/

Bakalım gelecek günlerde Mandriva’nın nasıl bir topluluk ile el sıkışarak yoluna devam edeceğini, Mageia’nın çektiği rest’in etkilerini hep beraber izleyip göreceğiz.

Özgür yazılımın gelişmesi ve güçlenmesi dileğiyle…

 

2 Yorum

  1. YükselErdoğan diyor ki:

    Toplulukların güclenmesi yıllardır hayalini kuduğum bir şeydi. Mageia 2 yi kurdum. Topluluk adına bu dik duruş beni gururlandırdı. Tüm emeği geçenlere selamlar.

  2. Kamil GÜNDÜZ diyor ki:

    Ben mageia KDE yi kullanıyorum bence harika bir işletim sistemi ve ben mageia 3 daha güzel olacak son kullanıcıya hitap ediyor ihtiyaç duyduğum tüm programlar var program sıkıntısı yaşamadım benim kişisel kanım mageia doğru yolda ileride debian gibi bir ekol olur diyorum çünkü bağımsız kimsenin emrinde değil.

Bir Cevap Yazın

Get Adobe Flash player